تهرانی‌ها پس ازسال‌ها دوباره صدای ساعت شمس‌العماره رادر شهریورماه امسال۱۳۹۷ می‌شنوند

تهرانی‌ها پس ازسال‌ها دوباره صدای ساعت شمس‌العماره رادر شهریورماه امسال۱۳۹۷ می‌شنوند

به گزارش خبرنگار مهر، ساعت شمس العماره یکی از معروف ترین ساعت‌های ایران است که ملکه ویکتوریا در سال ۱۲۵۲ آن را به ناصر الدین شاه قاجار اهدا کرد. این ساعت که صدای بلندش اهالی کاخ گلستان را آزار می‌داد. همان اوقات که برسر بلندترین عمارت تهران قرار گرفته بود یعنی در سال ۱۲۵۵ در اثر یک دستکاری برای کم کردن صدایش، خاموش شد و هیچ گاه کار نکرد.

ساعت شمس العماره

 

در این مدت تهران وقایع مختلفی به خود دید. اما هیچ گاه از ساعت شمس العماره صدایی بلند نشد. تا اینکه در سال ۱۳۹۱ مسئولان وقت کاخ گلستان تصمیم گرفتند تا دوباره آن را تعمیر کرده و این بار مردم تهران صدای این ساعت را بشنوند.

ساعتی که در طول سالها افرادی سعی کرده بودند آن را تعمیر کنند اما نتوانستند. این بار اما از معروف ترین ساعت ساز تهران دعوت شد تا آن را تعمیر کند برای مدت کوتاهی هم ناقوس این ساعت به صدا درآمد. اما هزینه نگهداری آن (ماهی ۵۰۰ هزار تومان) برای مسئولان کاخ زیاد بود و به همین دلیل پس از مدت کوتاهی دوباره خاموش شد.

اکنون مسئولان کاخ گلستان تصمیم دارند تا این بار هزینه نگهداری آن و تعمیر دوباره اش را بدهند تا در میان شلوغی و سر و صدای خیابان ناصرخسرو و میدان ارگ، صدای این ساعت باز هم شنیده شود.

دیدگاه